Certyfikacja marką RASA RODZIMA
Podstawą promocji ras rodzimych zwierząt gospodarskich i pozyskiwanych od nich surowców i produktów stanowić będzie opracowany w Instytucie Zootechniki PIB, w ramach realizacji projektu „Kierunki wykorzystania oraz ochrona zasobów genetycznych zwierząt w warunkach zrównoważonego rozwoju” logo RASA RODZIMA (jako logo zbiorcze) oraz mutacje tego znaku dla każdej rasy rodzimej.
Projekty dokumentów aplikacyjnych
- Zasady certyfikacji znakiem Rasa Rodzima i spis niezbędnej dokumentacji
- Księga znaku Rasa Rodzima
- Formularz wniosku o zakwalifikowanie
- Umowa Licencji Wspólnego znaku towarowego
- Regulamin znaku towarowego gwarancyjnego
- Klauzula informacyjna związana z pozyskaniem i przetwarzaniem danych osobowych przez Instytut Zootechniki PIB
Przykładowe znaki
Opracowywany system wykorzystania logo nie jest systemem jakości w rozumieniu regulacji UE ale spełnia podobne wymogi. W założeniu logo to będzie promować na rynkach lokalnych produkty konkretnej polskiej rasy rodzimej utrzymywanej w tradycyjnych (naturalnych) systemach utrzymania i żywienia. Głównym celem wykorzystywania logo dla producentów ras rodzimych jest upowszechnienie i podniesienie świadomości społeczeństwa na temat roli i znaczenia ras rodzimych jako ważnej części naszego dziedzictwa narodowego. Poprzez promocję produktu ras rodzimych podkreślamy znaczenie polskich ras rodzimych, ich wartość historyczną, społeczno-kulturową, rolę jaka odgrywają w odnowie środowiska i krajobrazu oraz nieoceniony potencjał jaki stanowi ich zasób genetyczny. Równocześnie poprzez nowe logo wskazujemy produkty o wyższej wartości odżywczej i prozdrowotnej. Będzie ono mogło być stosowane dla wszystkich rodzajów produktów (tusze, mięso i jego przetwory, mleko i jego przetwory, jaja, miód, wełna, skóry, itp.) od zwierząt objętych koordynowanymi przez Instytut Programami Ochrony Zasobów Genetycznych Zwierząt Gospodarskich.
Instytut Zootechniki może przyznać w wyjątkowych wypadkach logo dla ras nie objętych programami ochrony (np. bydło rasy simentalskiej, gęś kołudzka) w przypadku gdy badana jakość produktów potwierdzi ich unikalny charakter.
Zastosowanie Zasad Certyfikacji surowców i produktów pochodzących od ras rodzimych czyli używanie Logo „Rasa Rodzima” wspomaga działania Światowej Konwencji o Ochronie Zasobów Naturalnych oraz Krajowej Strategii Zrównoważonego Użytkowania i Ochrony Zasobów Genetycznych Zwierząt Gospodarskich. Wpisuje się w:
- priorytet 12.2 – promowanie znaku na produkty pochodzenia zwierzęcego, bezpiecznych dla konsumentów
- priorytet 14 – kształtowanie świadomości społecznej o roli i znaczeniu hodowli i chowu zwierząt
- priorytet 14.4 – promowanie i popularyzacja ras rodzimych oraz konieczność ich ochrony.
Logo stanowi własność Instytutu Zootechniki PIB, który ustala zasady i warunki przyznawania praw do jego stosowania. Prawo do oznaczania produktów z użyciem logo „Rasa Rodzima” na podstawie umowy z Instytutem będą mieć hodowcy ras rodzimych uczestniczących w Programie Ochrony Zasobów Genetycznych Zwierząt Gospodarskich, hodowcy-przetwórcy oraz zakłady przetwórcze produkujące produkty z w/w ras. W umowie określone będą prawa i obowiązki obu stron. Instytut prowadzić będzie ewidencję uczestników programu certyfikacji, stronę internetową jej poświęconą oraz opracuje kampanię informacyjną dotyczącą Logo.
Podstawowe miejsca umieszczania logo
Hodowca – możliwość oznaczenia pomieszczeń hodowlanych, siedziby hodowcy, pastwisk zwierząt, środków transportu, oznaczanie dokumentów w relacjach z przetwórcami.
Hodowco-przetwórca – możliwość oznaczenia pomieszczeń hodowlanych, siedziby hodowcy, pastwisk zwierząt, oznaczanie dokumentów w relacjach z przetwórcami, oznaczanie zakładu przetwórczego, oznaczanie jego samochodów dostawczych, oznaczanie opakowań zbiorczych i opakowań jednostkowych z produktami spożywczymi stworzonymi z ras rodzimych, na dokumentach dotyczących relacji z kontrahentami (np. pisma, faktury, cenniki, oferty, stopka mailowa itp.), na stronie www, we własnych materiałach promocyjnych.
Przetwórca – możliwość oznaczenia zakładu przetwórczego, oznaczanie jego samochodów dostawczych, oznaczanie opakowań zbiorczych i opakowań jednostkowych z produktami spożywczymi stworzonymi z ras rodzimych, na dokumentach dotyczących relacji z kontrahentami (np. pisma, faktury, cenniki, oferty, stopka mailowa itp.), na stronie www, we własnych materiałach promocyjnych.
Podstawowe zasady udziału w programie certyfikacji „Rasa Rodzima”.
- Prawo do oznaczania produktów z użyciem logo „Rasa Rodzima” na podstawie umowy z Instytucją Udzielającą Znak (w tym przypadku Instytutem Zootechniki PIB), mają hodowcy ras rodzimych uczestniczący w Programach ochrony zasobów genetycznych zwierząt gospodarskich oraz zakłady przetwórcze produkujące produkty z wykorzystaniem surowców pochodzących od tych ras.
- Instytucja Udzielająca Znak może przyznać w wyjątkowych sytuacjach logo dla ras nie objętych programami ochrony w przypadku, gdy badana hodowli oraz jakości produktów potwierdzi ich unikalny charakter.
- Prawo do oznaczania produktów z użyciem logo „Rasa Rodzima” udzielane jest na podstawie umowy określającej wzajemne prawa i obowiązki, zawartej po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku o udzielenie prawa do posługiwania się logiem oraz po pozytywnym wyniku kontroli początkowej ze strony Instytucji Udzielającej Znak.
- Instytucja Udzielająca Znak ma prawo do wizytacji Podmiotów, którym zostało udzielone prawo do posługiwania się logo „Rasa Rodzima”, w celu przeprowadzania kontroli czy Podmiot utrzymuje warunki posługiwania się tym znakiem.
- Instytucja Udzielająca znak ma prawo do ustanawiania operatorów logo „Rasa Rodzima”, upoważniając związki rasowe lub regionalne związki hodowców na podstawie odrębnej umowy do typowania hodowców uczestniczących w programie certyfikacji produktów.
- Hodowca, zakład przetwórczy i operator po upływie roku kalendarzowego do 30 stycznia przedstawia sprawozdanie dotyczące skali stosowania logo oraz z wyników ekonomicznych na sprzedawanych produktach z surowców pochodzących od ras rodzimych.
- Instytucja Udzielająca Znak prowadzi ewidencję uczestników programu certyfikacji z użyciem logo „Polskie Rasy Rodzime” oraz listę certyfikowanych produktów.
Uczestnik programu certyfikacji „Rasa Rodzima” musi spełniać warunki dotyczące:
- Tradycyjnego, powolnego chowu ras rodzimych na naturalnych paszach.
- Ekstensywności hodowli.
- Dobrostanu zwierząt i warunków sanitarnych.
- Ochrony bioróżnorodności i genetyczności rasy rodzimej.
- Ochrony przyrody i krajobrazu.
- Jakości i walorów odżywczych produktów.
- Zdrowia zwierząt i naturalności produktów.
- Braku stosowania konserwantów, i wypełniaczy.
- Manufakturowej skali produkcji w oparciu o tradycyjne receptury.
Szczegółowe warunki przyznania certyfikacji znakiem „Rasa Rodzima” oraz prawa do posługiwania się nim będą określone w załącznikach do Wniosku o przyznanie certyfikacji oraz w Umowie.
Skrótowy opis procedury przyznania prawa do posługiwania się logo „Rasa Rodzima”
- Wnioskodawca zainteresowany otrzymaniem prawa do posługiwania się znakiem „Rasa Rodzima” pobiera ze strony www Instytucji Udzielającej Znak lub odbiera w jej siedzibie, formularz Wniosku wraz z załącznikami.
- Wnioskodawca wysyła podpisany wypełniony oryginał Wniosku wraz załącznikami na adres Instytucji Udzielającej Znak.
- Instytucja Udzielająca Znak, w terminie do 30 dni kalendarzowych przeprowadza ocenę formalną przesłanego Wniosku wraz oświadczeniami i załącznikami pod kątem spełnienia przez Wnioskodawcę warunków formalnych przyznania prawa do posługiwania się znakiem „Rasa Rodzima”.
- W przypadku pozytywnej oceny formalnej, Instytucja Udzielająca Znak wyznacza pisemnie Wnioskodawcy termin kontroli początkowej z udziałem upoważnionego przedstawiciela Wnioskodawcy oraz komisji kontrolnej ze strony Instytucji Udzielającej Znak. Kontrola wstępna ma na celu zweryfikowanie zgodności Wniosku i Oświadczeń Wnioskodawcy, ze stanem faktycznym.
- W przypadku pozytywnej oceny kontroli początkowej potwierdzonej protokołem pokontrolnym, następuje podpisanie umowy na przyznanie prawa do posługiwania się znakiem „Rasa Rodzima”, pomiędzy Wnioskodawcą, a Instytucją Udzielającą Znak.